Anasayfa

Finlandiya'da idari işler

Ön Bilgiler

Nüfus Kayıt - Maistraatti

Öncelikle yapmanız gereken kendinizi kaydettirmek; http://www.maistraatti.fi adresinden şehrinizde / bölgenizdeki en yakın Maistraatti ofisini bulup gidin. Yanınızda çalışma izni kartınızı ve pasaportunuzu götürmeniz gerekiyor.

Burada size oturduğunuz adresi foruma doldurmanızı isteyeceklerdir. Geçici bir yerde (otel, AirBnB, bir tanıdığın evi vb.) kalıyorsanız bunu görevliye söyleyin. Kayıt işlemi için birimin kaydı tamamladığında size posta ile bir dokuman göndermesi gerekiyor, bu yüzden 3 - 4 hafta içinde gelecek olan dokümanı alabileceğiniz bir yeri kaydetdirmelisiniz.

Finlandiya’da kendinizi ikamet ediyor olarak kaydettiginiz yerin sahibini bu konuda bilgilendirmemek suçtur. Özellikle AirBnB tarzı bir yerde kalıyorsanız buna dikkat etmelisiniz. İleride geçici olarak kaydettiginiz adresinizden çıkarsaniz bunu Maistraatti’ye gidip tekrar bildirmelisiniz. Maistraatti’nin işlemi tamamladığında kaydettiğiniz adrese yeni bir belge gönderecektir, bu belge ile diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz, bu belge olmadan hemen hemen hiçbir başka işlem yapamazsınız.

Katkıda bulunanlar: Eralp Karaduman, Işın Özel,