Anasayfa

Avusturya Yasal konular

Yasal konular ve izinler

Rot-Weis-Rot calisma ve oturum vizesi (RWR)

Bu işe kabul edildiğinizde şirketlerin size çıkarttığı vize. 37.000€ civari bir brüt alt maaş limiti var. Yani bulduğunuz işte maaşınız minimum bu civarda olmali. Iznin çıkması 3-4 ayı bulabilir ve eger turist vizesi ile geldiyseniz en mantıklısı vizeniz bitmeden Türkiye’ye geri dönüp beklemek. Eğer izin çıkmadan vizeniz biterse Türkiye’ye dönüp izin çıktığında konsolosluktan D vizesi alıp geri gelebiliyorsunuz. Tabiki izin çıkmadan işe başlayamıyorsunuz.

RWR ilk aldığınızda 1 sene geçerli oluyor ve bu bir senede sadece sizi getiren şirkette çalışabiliyorsunuz. 1 sene biterken kartı yenilemeniz gerekiyor ve yeni verilen kart da 1 senelik oluyor. Fakat bu sefer Avusturya içinde istediğiniz şirkette çalışabiliyorsunuz. İkinci yenilemenizde 3 senelik RWR alıyorsunuz ve üçüncü yenilemenizde eğer B1 Almanca sertifikasi almışsaniz 5, almamışsanız 3 senelik veriliyor.

Vize işlemleri genel bilgiler Viyana belediyesi sayfasında bulabilirsiniz (Turkçe):

iş arama vizesi

Belli kriteri sağlayan beyaz yakalıların iş aramaya gelmesi için verilen 6 aylık vizedir. Ayrıntılar için (Almanca): http://www.ams.at/service-arbeitsuchende/auslaenderinnen/zugangsberechtigungen/jobseeker-visum

Vatandaşlık

Vatandaşlık için Avusturya’da en az 7 senenizi geçirmiş olmanız ve bu 7 senenin belli bir miktarını çalışarak geçirmiş olmanız bekleniyor. 7 sene sonunda gerekli belgeleri (ve Almanca B2 sertifikanızı) teslim edip başvuruyorsunuz. 2-3 ay içinde sizi sınava çağırıyorlar. Sınav sonrasındaki bekleme süreci ise 1-2 seneyi bulabiliyor.

Katkıda bulunanlar: Alper Kalaycioglu,