Anasayfa

Avusturya Barınma ve Yaşam

Barınma ve Yasam

İkamet kaydı

Ülkeye gelip yerleştiğinizde ilk almanız gereken Meldezettel denen ikametgat belgesi, zira her işlem için bu belge gerekiyor. Bu belgeyi yaşadığınız yerin Magistrat ofislerinden alabilirsiniz. Gerekenler pasaport ve kaldığınız yerin kira sözleşmesi (sözleşmenin sizin üzerinize olması gerekmiyor)

Ev kiralamak

Ev kiralarken (ve alırken) aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz:

Ev kiraları ve sabit giderler (Viyana genelinde) Turkiye’ye göre yüksek. Ev kiralarken dikkat edilecekler hususlar şunlar:

Ev satın almak

Yine yukarıdaki emlak sitelerinden komisyonlu ve komisyonsuz birçok ev ilanına ulaşabilirsiniz. Emlak şirketleri genelde %3-3.5 gibi bir komisyon alıyor. Ayrıca alım satım işlemleri, avukat/noter, tapu kaydı gibi işlemler de %7 civarı tutuyor. Yani eğer emlakçıdan bir ev alacaksanız üzerine %11 gibi bir masraf koymanız gerekiyor. Ev için eğer bankadan kredi çekecekseniz sizden son 3 aylık maaş bordrolarınız isteniyor. Ayrıca evin ücretinin %20-30unu önden verebilmeniz bekleniyor. Yaşınıza göre krediyi 30-35 yıllık bir sürede ödeyebiliyorsunuz. Faiz oranları ise (bankasına göre) değişken faizde %1 civarı ve sabit faizde %2.1-2.5 arası. Evi bulduktan ve ön imzalar atıldıktan sonra kanuna göre (Ausländergrunderwerbsgesetz) yabancıların bir izin alması gerekiyor, ve bu iznin çıkması 3-4 ayı bulabiliyor.

Iklim

Avusturya iklimi Turkiye’nin batısından gelenlere zor gelse de İstanbul ve Ankara’lıların aşina olabileceği bir iklim. Bahar Mart’ın başında kendini gösterse de nisanda kış ve soğuk geri geliyor. Haziran 25-30 derecelerde dolaşıyor ve mutlaka yağmurlu oluyor. Temmuz, agustosta 30 derece ve üzeri ama baymayan bir yaz mevsimi yaşanıyor. Kış kasımdan itibaren başlıyor, aralık ocak arası kar yağıyor ve en soğuk gündüzü -2/-5 civarı oluyor.

Ulaşım

Viyana icin konuşursak, ulaşım için yıllık kart alması en ucuza gelen yöntem. Yıllık kartı bir kerede oderseniz 365€, aylık ödemek isterseniz de aylık 31.25€’luk bir ücretle şehir içi sınırsız ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca birçok büyük/orta şirket çalışanlarının yıllık kartlarının bir kısmını yada tamamını ödeyebiliyor.
Yıllık kart dışında aylık, haftalık, günlük ve tek binişlik seçenekler var ancak uzun sure kalacaklar için yıllık ve aylık kartlar diğerlerine oranla daha ucuza geliyor. Ayrıca yıllık kart sahipleri toplu taşımaya köpeklerini ve ÖBB trenlerine bisikletlerini ücretsiz sokabiliyor. Bilet fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Wienerlinien sayfasından ulaşabilirsiniz.

Irkçılık

Her Avrupa ülkesinde oldugu gibi son yıllardaki göçmen akımından doğan bir ırkçılık trendi var. En son sağcı parti (FPÖ) oylarını iyice yükseltti ve Cumhurbaşkanlığını kıl payı kaybetti. Büyük bir ihtimalle de yakında kurulacak koalisyonun ortağı olacak. Ama büyük şehirlerde genel olarak (münferit olayları saymazsak) halk ırkçı değil daha çok önyargılı, yani her Türkün yada her yabancının kafalarındaki gibi olmadığını görmeleri gerekiyor. Ayrıca ülke içinde ırkçılığa karşı tarihten gelen bir reaksiyon var. Hitler’in Avusturya doğumlu olması ve biraz kurcaladığınızda halkın çoğunun dedelerinin Nazi partisine üye olmuş olması onlarda ırkçılığa karşı reaksiyon geliştirmiş ve kimse ikinci bir Hitler vakası yaşanmasını istemiyor. Kücük şehirler ve köylerde ise halk biraz daha kapalı. Ancak eğitim kalitesinin düştüğü mavi yaka işlerinde karşılaşılanlar, nispeten yüksek seviyeli beyaz yaka işlerinden farklı olabiliyor

Katkıda bulunanlar: Alper Kalaycioglu,